C115IXP4X-1
SKU
C115IXP4X-1
Condition
New
Trustify review stars will be displayed here!
Next shipment ETA is late JULY 2026.
Pre-order
QTY
PRICE MATCH!
APPLY HERE!
Ask about this product
Shipping and Returns
Various Alternatives
View product
Description
Features
  • 4.2 cu.ft. Fridge only
  • Stainless steel front
  • Adjustable Flange
  • Steelock Latch
  • Internal unit
  • 12/24vdc
  • 115/230vac - 50/60Hz
Total volume CU.FT LITER
Net weight LB KG
Power supply 12/24Vdc - 100-240Vac 50/60Hz
Nominal consumption 45 W (3.78A) - 12Vdc / 45 W (0.57A) - 115Vac
Cooling unit type Internal Cooling Unit
Color Stainless Steel
Flange type Adjustable Flange
Reversible door YES
Please note: This model is non-returnable
Important Information
  • Breaker: 10-15 amps breaker for 12V DC power depending on the refrigeration model
  • Wire: Use at least 10-gauge wire for installations up to 12 feet long.
  • Installation clearance: Allow space for ventilation (typically at rear and sides).
  • Fridge dimensions (HxWxD): Check both outer and cut-out dimensions.
  • Door swing clearance: Ensure there’s enough space for drawers to fully open.
Dimensions
Dimensional Drawing
Dimensions
Dimensions INCHES MM
Width 23.14 588
Height 30.70 780
Depth 21.96 558
Specifications
Brand
Vitrifrigo
MPN
C115IXP4X-1
Overall Dimensions H
30 11/16
Overall Dimensions W
23 1/8
Overall Dimensions D
Actual Weight
70.5 lbs
Total Volume
4.2 cu ft
Freezer Compartment Volume
N/A
Voltage
AC/DC
Power Supply
12/24Vdc - 100-240Vac 50/60Hz
Normal Consumption
45 W (3.78A) - 12Vdc / 45 W (0.57A) - 115Vac